Přesný čas | Přesný čas online | Atomové hodiny | Přesný čas ve světě | Časová pásma | Kalendáře | Astronomie

Online přesný čas podle atomových hodin v ČR | Hodiny online | Přesný čas ve světě | Časová pásma | Proroctví

Na Měsíci se nachází voda

Na Měsíci se pravděpodobně nachází velké množství vody, ovšem ve velké hloubce a nikoliv v jejím přirozeném stavu, tedy ve stavu kapalném.

K tomuto závěru dospěli odborníci, kteří doposud přezkoumávají údaje z indického přístroje Čandrajan 1. K těmto faktům bude pravděpodobně potřeba přihlédnout v rámci plánování budoucích misí na našeho souputníka, a to především těch, které budou pilotované.

Čandrajan 1 byla první indická sonda, kterou Indická kosmická agentura (ISRO) vyslala na oběžnou dráhu Měsíce

Čandrajan 1 byla první indická sonda, kterou Indická kosmická agentura (ISRO) vyslala na oběžnou dráhu Měsíce, aby během dvou let otestovala indické technologie a prováděla zde vědecký výzkum. Start sondy se uskutečnil v říjnu 2008 z indického kosmodromu Šríharikota s pomocí rakety PSLV-XL. Zařízení bylo z mateřské sondy vypuštěno 14. listopadu 2008 proti povrchu Měsíce v oblasti jeho jižního pólu. Po startu byla sonda během 17 minut uvedena na oběžnou dráhu Země, která se postupně s pomocí motorku stále upravovala, až 3. listopadu 2008 přešla na dráhu k Měsíci. 8. listopadu 2008 byla navedena na oběžnou dráhu Měsíce. 14. listopadu se ze sondy oddělil 34 kilogramový modul, který následně úspěšně přistál na měsíčním povrchu. Dne 28. srpna 2009 řídící středisko ztratilo se sondou spojení a ta byla prohlášena za ztracenou. Mise tím byla předčasně ukončena.

Vyhodnocením dat bylo zjištěno, že Měsíc obsahuje vodu v pevném stavu

Před nedávnou dobou však bylo zjištěno při vyhodnocování dat, která sonda Čandrajan 1 na Zemi vyslala, že kráter Bullialdus, nad kterým sonda prolétala, obsahuje vodu, a to konkrétně v jeho středu na kopečku z magmatických vyvržených hornin, kdy k tomuto efektu došlo v důsledu dávného pádu meteoritu na měsíční povrch.

 

Čandrajan 1 objevil v čepičce kráteru hydroxidové skupiny, tedy atomy kyslíku a vodíku, které jsou přítomné pouze v magmatické vodě ve velké hloubce.

Údaje z indické sondy mohou napovědět mnoho o původu Měsíce i Země

Tyto údaje pravděpodobně změní představu lidstva o tom, jak vlastně Měsíc vznikal, a možná i o tom, jak se stal souputníkem naší domovské planety Země. Je však v současném stavu zkoumání obtížné tvrdit, že se voda nachází všude na Měsíci, neboť zobecňovat údaje z jednoho kráteru pochopitelně nelze - bude potřeba prozkoumat i další krátery, k čemuž bude potřeba specializovaných zařízení, dlouhodobě se pohybujících na povrchu Měsíce, a především, musí to být taková zařízení, která budou schopna hloubkových vrtů, aby se zjistilo, zda se jedná o vodu z komet, a nebo o vodu hlubinnou.

Co znamená voda ve vázaném stavu na Měsíci ?

Samozřejmě, že není jisté, že se tato voda nachází v kapalné, stavu, což znamená, že se jedná o vodu, která je vázaná podobně, jako je tomu v minerálech. Tuto vázanou vodu si lze představit podobně, jako je tomu v cementu - když se k němu přidá voda vznikne cement. K tomu tedy, abychom mohli vodu z betonu vyloučit, bude nutné jej zahřát na vysoké teploty a tak je tomu i na Měsíci : pokud to bude voda vázaná, nebude snadné ji získat.

Hlubinná voda na Měsíci se stane předmětem zkoumání připravovaného experimentu

Sám kráter Bullialdus vznikl před miliony let, a proto se tam voda zachovala hlubinná voda, jak se alespoň vědci domnívají, vyvržená na povrch spolu s horninami. Nejdříve je potřeba prozkoumat celý povrch Měsíce. Toto by se mohlo udát v průběhu připravovaného rusko-evropského experimentu.